Ugrás a fő tartalomra

A szavak ereje tényleg olyan nagy? - Avagy - „Akkor Te most tulajdonképpen mi vagy?”

Mind emberek vagyunk és olykor – olykor mondunk vagy teszünk olyan dolgokat, amikkel megbántunk másokat. Mondtam már én is rosszat, mondtak már rám is rosszat, és biztos vagyok benne, hogy mindannyiunk találta már magát szemben - vagy inkább fülben – nem kívánatos mondatokkal, szavakkal… De most akkor, hogy is van ez? Hogy is működik ez, úgy igazán, a hétköznapi életben?

A jogilag megillető fogalmakba és a politikába nem szeretnék belemenni, mert ezekben egyáltalán nem mozgok otthonosan, túrabotok ide vagy oda. Viszont a saját tapasztalataim is elegek ahhoz, hogy néha nagyon is gondolkodóba essek…

Idestova huszonhat éve élem az életemet mozgássérültként, és meg sem tudom számolni, hányszor hallottam már nyomdafestéket nem tűrő szavakat, amikkel az állapotomat illették. Nyilván ehhez teljes természetességgel hozzá kell tegyem azt, hogy ember lévén én sem vagyok feddhetetlen, ártatlan vagy áldozat. 

Hívtak már nyomoréknak, nyomingernek, bénának, betegnek, fogyinak, selejtnek, idiótának, sérültnek, félkésznek, elcseszettnek, de még sánta farkasnak is. Ami mondjuk, a vezetéknevemből kiindulva, legalább némileg humorral fűszerezett jelző. És ezek csak azok, amiket képernyőre merek vetni.

Adódtak szituációk, amikor megkérdezték, hogy fertőző vagyok-e. Vagy, hogy anyámék, hogyhogy megtartottak. (Igaz, erre mindig is volt egy kedvenc válaszom, méghozzá az, hogy: Kérdezd meg Tőlük, ha mered. Ám, ez most mellékes.) Egy kérdés viszont szöget ütött a fejemben, már gyerekként is, és most is, mert a közelmúltban egy bizonyos szituációban előjött:

„Akkor Te most tulajdonképpen mi vagy?”

-          Mármint úgy értem – folytatja az illető kissé zavarban, – hogy ez a robotos mozgás, meg a minden - bök a botjaimra – szóval elég gáz… De, akkor te most tulajdonképpen mi vagy? Fogyatékos? Beteg? Mozgássérült? Vagy mi? Mármint nem vagy teljesen ép azt látom, mert hát mégsem vagy egészen teljes, de akkor is tudsz járni. Meg ha nem is tudnál, akkor is, most minek is hívnak titeket?

-          „Akkor Te most tulajdonképpen mi vagy? Minek is hívnak titeket?” – Ez komoly? – Ember vagyok és van saját nevem – csattannék fel.

De aztán jön a szikra, a bumm meg a hoppá!

Hogy igazából mi magunk sem tudjuk… még a hétköznapi kis életünkben sem. (Még egyszer hangsúlyozva: kerülve a jogot és a politikát.) Mert hányszor hallottam én azt már ismerősöktől, barátoktól, ilyen meg olyan fórumokról, hogy a fogyatékos szó bántó, tedd hozzá, hogy személy. Hogy még maguk a fogyatékossággal élő személyek sem szeretik azt, hogy fogyatékkal élő vagy fogyatékossággal élő személy, mondván nem a fogyatékukkal élnek, hanem kutyával, macskával, baráttal, családdal stb. Hogy a mozgáskorlátozott nem jó opció. Mert, ha én mozgáskorlátozott vagyok, akkor Te mi? – Mozgáskorlátlan? Hogy a mozgássérült sem jó, mert nem vagyok sérült, ilyen vagyok x éve és nem vagyok eltörve…

Tehát, hol is tartunk?

Címkézünk, mindent és mindenkit! Még mi magunk sem jutunk dűlőre, hogy miként lesz jó az a kifejezés, hogy mi a kevésbé bántó, és rögvest rosszul érezzük magunkat, ha valaki kérdezni mer. Állapotról, hogylétről, szavakról… Ráadásul már-már mindenben ellenségeskedést és rosszindulatot látunk!

Ezen elgondolkodtam…

Tudod mit? Hívj úgy, ahogy akarsz! Nehogy rosszul érezd magad attól, mert kicsúszott valami, aminek nem kéne: mert azt mondták az egyetemen – vagy nem ott – hogy a fogyatékos szó nem jó, hogy a sérült szó nem jó, te mégis elfelejtetted hozzátenni, hogy személy…

Na és? Csak bánj a másikkal emberként! Ha ez megvan, máris mindegy lesz, hogy fogyatékos, mozgássérült, fogyatékkal élő vagy fogyatékos személy... 

És még miért?

Azért, mert lehetsz akármennyire sérült vagy nem. Lehetsz akármennyire korlátozott vagy nem. Aki ismer, aki szeret, és aki fontos neked, az úgy is tudja, hogy KI rejlik a betegséged vagy az állapotod mögött. És biztos, hogy a neveden szólít. Vagy legalábbis azon fog, előbb - utóbb, ha rájött, hogy nem kell azon izguljon, mit fogsz szólni, ha valamit nem elég tapintatosan fogalmaz meg. A többi meg mit számít? 

Csak legyél önmagad és élj tovább, azzal a mosollyal, ami mindabból fakad, AKI te valójában vagy!

A bejegyzést írta: T.

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Beszélgetés Gigi Forte szerzőnővel írásról, életről, Emberségről

Gigi Forte, azaz Kovács Ágnes Nem érhet nagyobb boldogság egy igazi könyvmolyt, minthogy hazai, kortárs szerzővel készítsen interjút. Fogadjátok szeretettel Gigi Forte, azaz Kovács Ágnes írónővel folytatott beszélgetésem írásos formáját. Hiszen sok érdekességre kitértünk, többek között az Emberség című könyvének megszületésére, melyről  ajánlót is olvashattok a blogon. Tekla: Ági, m utatkozz be, kérlek az olvasóknak pár szóban! Ági: Kovács Ági vagyok, 28 éves írói nevemen Gigi Forte. Budapesten élek a családommal, születésem óta enyhe mozgásproblémával küzdök oxigénhiány miatt. Mióta írsz? Hobbi szinten 17 éves korom óta, de érdemben 3 éve, mióta befejeztem az egyetemet.  Hogyan írsz? Van valami írós szokásod?  Sok időt töltök zenehallgatással, ilyenkor általában egyes jelenetek, párbeszédek szoktak megszületni, de ez még az írás, mint cselekvés előtt történik, amikor írok, teljes nyugalomra van szükségem. Mit ad Neked az írás? Miért szere...

Élet egy igazi hullámvasúton: beszélgetés Pokk Brigittával EB-n innen és túl

  Most egy olyan ember mutatkozik be Nektek a blogon, akit személyesen is ismerek, és akire – túlzás nélkül mondhatom – felnézek. Mert Brigi a helyzetéből adódó nehézségek ellenére életigenlő, pozitív és motiváló. Pedig rendkívül komoly genetikai betegséggel, Epidermolysis Bullosa-val, azaz EB-vel él. Az EB folyamatos hólyag- és sebképződéssel járó, génmutáció okozta nem fertőző, örökletes bőrbetegség, amelyet a bőrben lévő strukrtúrfehérjék hiánya, vagy nem megfelelő jelenléte okoz. Az egészen enyhe, alig észrevehető variációtól, a folyton jelenlévő hólyagos sebeken át, a végtagok deformitását eredményező és a nyálkahártyát is érintő változat is létezik.   Brigi napjait a legsúlyosabb forma kíséri, így sok mindenben segítségre szorul. Ám ennek ellenére a lehető legteljesebb életet éli. Könyvet írt, blogol, koncertekre és nyaralni jár, valamint workshopokat szervez és mindig szán időt azokra, akik fontosak neki. De a többiről már Ő mesél. Fogadjátok szeretettel. Kérlek, ár...

Láttátok már? - Életrevalók: a film, amit nem lehet elégszer megnézni!

Életrevalók - fotó forrása: Port.hu Az Életrevalók az a film, ami meghatározta a tinédzserkoromat és a mai napig nagy hatással van rám. Ugyanis végtelenül vicces, mégis természetes módon találkozik benne két igen eltérő világ: Philippe, egy gazdag arisztokrata felső tízezret ábrázoló, ám korlátok közé szorult világa és Driss, a gettóból jött és bonyolult családi viszonyok között felnőtt férfi hétköznapjai. Két teljesen eltérő személyiség, akiket összekötnek a mindennapok és akik megtanulnak egymást támogatva, egymásért élni.  Philippe egy ejtőernyős baleset miatt lebénul, mozgáskorlátozottá válik. Csak a fejét tudja önállóan mozgatni, így sok szempontból kiszolgáltatott lesz, a környezetében aligha becsülik őt. Ám gazdag mivolta miatt megtűrik. Felfogadja maga mellé ápolónak Drisst, aki egyébként kezdetben kerüli a munkát és a legkevésbé tűnik alkalmasnak a feladatra.  De miért is olyan elragadó és társadalomformáló mindkettejük alakítása? Mert Driss laza, lezser, ugyanakkor e...