A lovak csodálatos állatok. Különleges módon értik minden rezdülésünket, mintha csak olvasnának bennünk. Mintha pontosan tudnák, mi kell testünknek - lelkünknek. A velük töltött idő során a világnak egy sokkal békésebb szelete nyílik meg előttünk. Ráadásul, mivel elég erősek, elvihetnek minket a hátukon. Ezzel pedig fejlesztések és apró előrehaladások sorához járulnak hozzá
Ezt használja ki a lovasterápia. Hiszen rendkívüli kapcsolat alakulhat ki ló és lovas között, ami szakemberek segítségével gyógyításra fordítható. Magyarországon is alkalmazzák ezt a módszert évek óta. De a gyökerei sokkal régebbi időkre nyúlnak vissza. Már az ókori görögök tudták, hogy nagyszerű szolgálatot tesznek ezek a patások az embereknek. Nem csak közlekedésben vagy a harcokban. Ekkor már próbáltak velük gyógyítani. Aztán jóval később a második világháborúban hadi sérüléseket elszenvedett katonákat is rehabilitáltak az Egyesült Államokban, Franciaországban és Angliában is lovakkal. Mára többféle ága is kialakult a lovasterápiának, amik hasznát igyekeznek tudományosan is alátámasztani a szakértők. Általánosságban véve három különböző területre bontható a terápia. Attól függően, mire alkalmazzák. De más csoportosítási lehetőségek is léteznek.
Hippoterápia: Az alkalmat gyógytornászok vagy orvosok vezetik mozgásfejlesztő céllal. Lóháton kiválóan nyújthatóak az izmok. Valamint ez a foglalkozás idegrendszeri károsodást átélteknek is remek alternatív esély a fejlődésre, hiszen a ló mozgása egészséges impulzusokat vált ki az agyban, ami jelentősen javíthatja az állapotukat.
Gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna: A szakember ebben a felállásban gyógypedagógus, fogyatékos vagy tanulási és beilleszkedési problémával küzdő személyeknek segít a ló által. Ennek köszönhetően erősödhetnek a szociális és tanulási készségek, a beilleszkedés, a kapcsolatteremtés, illetve javítható a kommunikációra való hajlam.
Lovas pszichoterápia: Pszichés zavarokat, szorongást, önbizalomhiányt oldanak fel pszichológusok, esetleg pszichiáterek. Itt felhasználják a lovak teljes nonverbális készletét, és a páciens reakcióit, melyeket az állat közvetít. Ezáltal sokkal könnyebben deríthetőek fel a traumák és a mentális akadályok. Mert a páciens a lónak észrevétlenül és tudat alatt is megnyílik.
Mindezek mellett még érdemes megemlíteni a speciális igényű személyek lovas sportjait, a lovas parasportot. Ahol különböző sérültségi kategóriákban indulhatnak a versenyzők.
Tapasztalatok
A saját tapasztalataim is azt igazolják, hogy nagyszerű eredményeket és lelki feltöltődést lehet elérni a lovak segítségével. Szerencsére ismerek még jó pár embert, akik hasonlóan vélekednek. Akik szerint nem csak fizikálisan ajándék, hanem mentálisan is biztos pontot jelent a lovaglás.
Emlékszem, mennyire szerettem kamaszként lóra ülni. Óriási dolog volt, hogy egy rendkívül intelligens, türelmes és méretes állat elvisz a hátán, feladatokat hajt végre velem, odafigyel a ritmusomra és nem utolsó sorban vigyáz rám.
Rendkívül jól esett, hogy a mozgássérültségem ellenére megtapasztalhatom, milyen az, mikor gyors vagyok, és sok-sok métert megyek. (Nem én, hanem a ló, de akkor is...😃) Minden izom - és csípőnyúlás fájdalmas és olykor verejtékes pillanata ellenére elmondhatatlanul élveztem ezeket a perceket és a mai napig hálás vagyok, hogy részese lehettem ennek.
Emellett csodálom a szakembereket és a lovakat. Persze, akkoriban a "lovacska" sem maradt ki a jóból, hiszen minden óra végén megkapta a maga finom falatjait. Répát vagy almát. Ez is ugyanolyan fontos része volt a terápiának, mint az, hogy a hátára ülhettem. Szeretettel ajánlom mindazoknak, akik színt csempésznének a mindennapokba.
Nektek van lovas tapasztalatotok? Ha van kedvetek, meséljetek hozzászólásban a Facebook oldalunkon.
Nyitófotó: pixabay.com
A bejegyzést írta: T.
Fotó: Zombor Ádám
Megjegyzések
Megjegyzés küldése